Na posteru představuji výzkum vztahu sebehodnocení a chování souvisejícího se zdravím, který jsem provedl v rámci své diplomové práci a pokračuji v něm v práci disertační. V současné době je vztah sebehodnocení a chování souvisejícího se zdravím zkoumán p ředevším fragmentárně.
Sebehodnocení je vztahováno pouze k jednotlivým aspektům chování, je opomíjeno zkoumání souvislosti s chováním podporujícím zdraví. Ve své diplomové práci jsem proto do dotazníku chování souvisejícího se zdravím zahrnul kromě proměnných chování poškozujícího zdraví také proměnné chování zdraví podporujícího.
Výsledná data z dotazníku jsem zpracoval metodou faktorové a shlukové analýzy do podoby životních stylů osob. Ty jsem pak koreloval s výsledky testů sebehodnocení.
Výsledky ukázaly, že jeden shluk osob, který se vyznačoval nízkými hodnotami ve faktoru zahrnujícím chování související s pravidelností životního rytmu, vykazuje statisticky významně nižší sebehodnocení než ostatní shluky. Byla také potvrzena souvislost mezi sebehodnocením a faktory chování podporujícího zdraví.
Nalezené souvislosti jsou ale slabé. Ve své disertační práci se pokouším především o zkvalitnění výzkumu a zpřesnění výsledků.
Jednak zahrnutím testu sebeklamu a řízeného utváření dojmu (pro rozlišení různých druhů vysokého sebehodnocení), jednak zahrnutím testu NEO-FFI (pro lepší interpretaci výsledků).