Charles Explorer logo
🇨🇿

Návrhy volebních reforem v období první ČSR 1918-1938 v právním pojetí Otakara Krouského, Josefa Klimenta a Františka Weyra

Publikace na Filozofická fakulta |
2012

Abstrakt

Politický systém v Československu mezi dvěma světovými válkami vypadal ve srovnání se sousedními zeměmi, jako ostrov demokracieve střední Evropě, a to zejména poté, co se Hitler dostal k moci v Německu a po anšlusu Rakouska k Německé říši. Nicméně existovaly různé aspekty demokratického systému první Československé republiky.

Politický a stranický systém v Československu byl terčem kritiky ze strany různých teoretiků a politiků, včetně kritiky z demokratických pozic. To se týká také volebního systému.

Objekty nejostřejší kritiky byla Hareova metoda při výpočtu na mandát a praxe přísně vázaných kandidátních listin. Systém politických stran byl prezentován v meziválečném období jako jedním z ústředních problémů československé demokracie.

Pozice vůdce strany byla velmi silná uvnitř strany, a politické strany byly centrálně řízené. Byl vemi silný dohled z centra strany na vytváření kanditátních listin a tyto kandidátní listiny byly zpravidla kontrolovány.

Pokud poslanec či senátor vystoupil ze strany, automaticky mu zanikl mandát. Strany měly neobvyklý vliv ve státní správě.

I přes problematické aspekty role politických stran v politickém systému první Československé republiky, systém má své zastánce. Proto ani volební systém, ani struktura politických stran se až do roku 1938 se nezměnila.