V překládané studii se zabýváme tématem prožitku a jeho vyhledávání u vysokoškolských studentů oboru či studijního směru Aktivity v přírodě. Zkoumanou skupinou byli vysokoškolští studenti Aktivit v přírodě Univerzity Karlovy v Praze a Univerzity J.
E. Purkyně v Ústí nad Labem.
Celkově se korelační studie zúčastnilo 81 respondentů. Jako výzkumné metody byly aplikovány dva standardizované testy: NEO - FFI založený na pětifaktorovém modelu osobnosti a pro zjišťování tendence vyhledávání mimořádných prožitku byl zvolen Test zájmů a zálib (Senseation Seeking Scale).
Při porovnání zkoumaných vzorků studentů Aktivit v přírodě Univerzity Karlovy v Praze a Univerzity J. E.
Purkyně v Ústí nad Labem nebyly zjištěny signifikantní rozdíly. Proto jsme se souborem dále pracovali jako s homogenním souborem a porovnali jeho výsledky s populačními průměry.
Zjištěním bylo významnější skóre v subškále extraverze a negativní korelace v subškále neuroticismu. Dále za signifikantní považujeme vyšší skóre v subškále svědomitost.
V testu zájmů a zálib se studenti od populačních průměrů liší v celkovém skóre testu (SST), a to především díky výsledkům v subškále TAS - vyhledávání napětí a dobrodružství a subškále ES - vyhledávání zkušeností. Byla nalezena určitá závislost mezi tendencí vyhledávat napětí a dobrodružstv í a osobnostní charakteristikou extraverze.