Charles Explorer logo
🇨🇿

Hodnocení a možnosti ovlivnění funkčního stavu pohybového aparátu prostřednictvím sledování změn tělesného složení u seniorů

Publikace na 1. lékařská fakulta, Fakulta tělesné výchovy a sportu |
2014

Abstrakt

Stárnutí se projevuje změnou životního stylu jedince a je třeba ho chápat jako samostatnou a velmi významnou etapu lidského života. Život ve stáří můžeme hodnotit pomocí hledisek kvantitativních a kvalitativních. Ke kvantitativnímu hledisku můžeme přiřadit maximální délku života, průměrnou délku života skupiny lidí, poměr délek života mezi jednotlivými skupinami jedinců.

Kvalitativní hledisko zahrnuje celkový zdravotní stav, úroveň duševních schopností, vitalitu, úroveň kognitivních a emocionálních funkcí, úroveň sociálního postavení a vlastní pocit spokojenosti. Tělesné složení a jeho změna během celého lidského života je významným parametrem ontogenetického vývoje jedince.

Zvláště procento tělesného tuku je v současné době považováno za rozhodující parametr při posuzování zdravotních rizik. Je doloženo, že nadváha má vztah k vyšší frekvenci traumat, k pohybové deprivaci a snižuje tělesnou výkonnost. Úbytek svalové hmoty, rozvoj sarkopenie, přírůstek tukové hmoty za současného snížení tělesné hmotnosti a pohybová deprivace vedou k funkčním i strukturálním změnám ve stárnoucím organismu.