Kolaps socialismu a přechod české i slovenské ekonomiky k modelu volného trhu způsobily obnovený zájem o problémy sociálního státu. Vědci z celého světa, včetně těch, kteří pocházejí ze zmíněných zemí se pokoušejí probádat kapitalistický sociální stát v měnícím se ekonomickém a politickém prostředí.
John Rawls, jeden z nejvýznamnějších politických filosofů přišel s vlastním konceptem tzv. demokracie založené na vlastnictví (DZV) jako s alternativou vůči sociálnímu státu i kapitalismu typu laissez-faire. V článku přibližuji tento koncept a srovnávám ho s výhodami sociálního státu.
Následně objasňuji jeho charakteristické rysy z filosofického úhlu pohledu. V závěrečné části článku zkoumám některé nedávné interpretace a modifikace DZV, které byly vykonány ze strany teoretiků jako jsou John Roemer, Nien-hê Hsieh, Martin O'Neill, Thad Williamson a David Schweickart.
V závěru konstatuji, že Rawlsova DZV nemůže být vnímána ani jako relevantní alternativa k sociálnímu státu, ani jako post-kapitalistický politický režim, který on sám pojmenoval jako "liberální socialismus".