Cilostazol je lék určený k léčbě pacientů s ischemickou chorobou dolních končetin klaudikačního stadia, bez klidových ischemických bolest í a defektů. Patří do skupiny antitromboticky působících látek, inhibuje aktivaci a agregaci krevních destiček a vedle toho má i vazodilatační vlastnosti a ovlivňuje koncentraci triglyceridů a HDL-cholesterolu.
Kombinace uvedených účinků je z klinického hlediska žádoucí a spojuje v jednom přípravku jak léčbu končetinové ischemie, tak prevenci její progrese. Metaanalýza kontrolovaných klinických studií prokázala zlepšení výkonnosti pacientů při chůzi, s prodloužením klaudikační vzdálenosti, které bylo v průměru přibližně dvojnásobné než po placebu a pentoxifyllinu.
Cilostazol je kontraindikovaný při pokročilém renálním a jaterním selhání a neměl by být podáván pacientům s anamnézou tachyarytmií, při akutních koronárních příhodách nebo po intervencích a při kombinaci dvou a více antiagregačních a antikoagulačních přípravků. K interakcím cilostazolu s jinými léky může docházet při současném podávání s látkami inhibujícími cytochrom P450 (inhibitory CYP3A4 nebo CYP2C19). Účinnost a vhodnost dalšího podávání cilostazolu by měla být posouzena za 3 měsíce po zahájení jeho podávání.
Současné konsensy řadí cilostazol, spolu s naftidrofurylem, mezi látky s prokázanou účinností na klaudikační obtíže.