Biopsychosociální model je komplexní a systémový pohled na vztahy, které ovlivňují zdraví i nemoc vně i uvnitř jedince. Nemoc je způsobena více faktory a zdraví je udržováno balancí mezi faktory biologickými, psychologickými, sociálními a faktory z prostředí.
Je nutné transformovat biomedicínský přístup zdravotní péče s dualistickým pojetím somatických a duševních nemocí na systém založený na biopsychosociálním modelu zdraví a nemoci. Ten zd ůrazňuje všechny spolupodílející se faktory při vzniku, průběhu a udržování nemoci a tím klade požadavky integrovat psychologii do lékařské diagnostiky i léčby a spolupracovat s psychosociálními pracovníky v týmu.
To vyžaduje spolupráci medicíny v rámci ošetřovatelství nejen s psychologií, ale i s filozofií a dalšími disciplínami. Součástí ošetřovatelství je ošetřovatelský proces, který v sobě zahrnuje tyto fáze: 1.získat o klientovi co nejvíce poznatků, 2. stanovit ošetřovatelskou diagnózu, 3. sestavit ošetřovatelský plán a realizovat ho, 4. vyhodnotit úspěšnost jeho plnění.
Ve fázi 1. je kromě pozorování a rozhovoru možnost získat informace o pacientovi z neuropsychologického vyšetření. Neuropsychologie je vědní obor zabývající se vztahem mezi funkcí mozku a chováním člověka.
Cílem je analýza vlivu mozkových lézí na psychické procesy a chování, zjištění poruchy těchto funkcí a stanovení vhodných neuropsychologických diagnostických a rehabilitačních postupů včetně neuropsychoterapie. Díky tomu je možné zajistit plnění holistického ošetřovatelského plánu.