To, že každodenní zátěž během života s diagnózou psoriázy může vyústit v psychosociální stres, je obecně uznáváno. Nyní se objevují i práce, které napovídají, že psychosociální stres, je obecně uznáváno.
Nyní se objevují i práce, které napov ídají, že psychosociální stres může mít svou úlohu i v exacerbaci psoriázy. Zabýváme se historickými důkazy, které podporují časový vztah mezi psychosociálním stresem a exacerbací psoriázy.
Patofyziologické mechanismy, které jsou podkladem těcto jevů, obvykle nejsou známy, současné poznatky však ukazují na roli faktorů vztahujících se k nervům, zejména na jejich interakci s mastocyty a potencování neurogenních zánětů v tomto ohledu. Je také praděpodobné, že odpověď pacientů s psoriázou na fyziologický stres se liší od odpovědi zdravých jedinců, jak dokazují rozdíly v ose hypothalamus-hypofýza-nadledviny a ve funkci sympatoadrenálního systému.
Psychický stres vede k redistribuci leukocytů a ke zvýšenému pronikání zánětlivých buněk do kůže, což může být příčinou exacerbace psoriázy. Langerhansovy buňky mají svou úlohu v odpovědi normální kůže na stres, avšak jejich funkce ve stresové odpovědi pacientů s psoriázou je předmětem dohadů.
Zabýváme se vlivem stresové reakce u pacientů s psoriázou a ovlivněním léčby psoriázy postupy redukujícími stres. Závěrem navrhujeme potenciálně plodné oblasti pro budoucí výzkum.