Cíl: Cílem této normativní studie Mini-Mental State Examination (MMSE), neuropsychologické metody pro orienta ční zjištění kognitivního stavu a skríningu kognitivních poruch, je potvrdit zahraniční zjištění o závislosti výkonu v MMSE na věku a vzdělání a poskytnout normativní data české starší populace. Soubor a metodika: Soubor 540 osob ve věku 60 a více let splňujících daná kritéria zařazení, z 12 krajů České republiky, bez suspektní poruchy kognice (na základě anamnézy a výsledků neuropsychologických testů).
Soubor byl rozdělen na čtyři skupiny dle věku (mladší, 60-74 let, a starší, 75 a více let) a dle vzdělání (nižší - bez maturity, vyšší - s maturitou a vyšším). Poměr pohlaví byl muži : ženy, 1 : 1.
Výsledky: Byl zjištěn významný efekt věku (Pearson r = -0,308) i vzdělání (Cohenovo d = 0,43; oba p < 0,001) na získaný skór v MMSE. Nejhorších výsledků dosahovali starší, méně vzdělaní jedinci (MMSE 26,88; ? 1 SD 24,27-28,48) a nejlepších výsledků mladší vzdělanější (MMSE 28,60; ? 1 SD 26,83-29,62).
Závěry: Potvrdili jsme závislost výsledků v MMSE u starších zdravých osob na jejich věku a vzdělání. Z toho vyplývá nutnost ve studiích klinické užitečnosti prověřit užívaný jednotný hraniční skór při odhadu kognitivních poruch, a to především u syndromu demence u různých neurodegenerativních onemocnění.
Studie poprvé poskytuje normativní data MMSE na velkém souboru osob z české populace upravená dle věku a vzdělání.