Cílem příspěvku je popsat na histopatologické úrovni vzájemnou souvislost typů poranění s ovlivněním jednotlivých fází jejich hojení prostřednictvím implantace podpůrných biomateriálů. Podáváme přehled hlavních mechanismů a faktorů hojení včetně angiogeneze, na které je vliv biomateriálů zacílen.
Přinášíme soubor in vitro a zejména in vivo testovatelných vlastností biomateriálů, s jejichž pomocí lze reálný efekt těchto bioinženýrských produktů objektivizovat na mikroskopické úrovni. Diskutujeme jednak mikroskopické hodnocení hojení s využitím semikvantitativních skórovacích systémů, jednak kvantifikaci složení tkáně pomocí jednotlivých spojitých proměnných, které popisují např. počet buněk v jednotkovém objemu, délky cév či vláknitých struktur matrix, plochy povrchů, plošné a objemové podíly složek tkáně, shlukování a kolokalizaci mikroskopických objektů.
Strategie systematického nestranného náhodného výběru vede v histologii k významné redukci variability kvantitativních dat. Fotodokumentace a přehled histologických postupů dokumentuje přehledné i histochemické metody využitelné pro posouzení žádoucích i nežádoucích účinků biomateriálů při hojení tvrdých i měkkých tkání.