Článek se zabývá recenzí knihy Heleny Krejčíkové s názvem: "Ukončování léčby pacienta a trestní odpovědnost lékaře". Úvodem článku je představena problematika otázek týkajících se rozhodování na konci života a ukončování léčby udržující nebo život prodlužující léčby s ohledem na etické principy a práva pacientů. V uvedené recenzi je zdůrazněna okolnost hrozby právního postihu zdravotníků a ekonomická stránka týkající se omezení nákladů léčby.
Krátce je zde také představena autorka hodnocené publikace. Předložená recenze popisuje též cíl autorky publikace, kterou je provedení analýzy reálných problémů z praxe.
Postupně je zde prezentován stručný obsah všech čtyřech kapitol. První kapitola se zabývá právními aspekty ukončování léčby pacienta se zdůrazněním respektu práv pacientů a aktuální legislativy.
V této souvislosti je zde nastíněna problematika institutu dříve vyslovených přání. Druhá kapitola popisuje a vysvětluje pojmy týkající se eutanázie s doložením příkladů zahraniční praxe.
Třetí kapitola objasňuje pojmy - marná léčba a rationing. Poslední kapitola se zabývá otázkou ukončování přístrojové podpory vitálních funkcí s uvedením několika příkladů ze zahraniční praxe.
Závěrem je zde řešena realita českého prostředí v otázkách ukončování léčby pacientů.