Osteoartróza (OA) je nejčastější kloubní onemocnění. Dosavadní léčba spočívala v kombinaci režimových opatření, fyzikální léčby a farmakoterapie, v případ ě pokročilé nemoci pak v chirurgickém řešení -náhradou kloubu.
Veškerá farmakologická léčba byla ryze symptomatická. Snahou farmaceutického průmyslu je vyvinout léky, které by modifikovaly strukturální rozpad chrupavky.
Tyto léky nazýváme DMOAD (Disease Modifying OsteoArthritis Drugs). Toho času není žádný DMOAD dostupný, ale řada z nich je v procesu klinického zkoušení.
Předmětem tohoto článku je právě přehled těchto metodik. U každé z nich je podán předpokládaný mechanismus účinku, experimentální data na zvíření chrupavce, a pokud jsou dostupná, tak klinická data.
Autor vyhodnocuje tyto metodiky: růstové faktory, blokáda kysličníku dusného, léčba kmenovými buňkami, destičkami obohacená plazma (PRP), terapie se zaměřením na subchondrální kost (bisfosfonáty, stroncium ranelát, zoledronát), protizánětlivá léčba: anticytokinová léčba, intraartikulární aplikace autologního kondiciovaného séra a genová terapie. Ve stručnosti jsou vyjmenovány i inovativní chirurgické techniky.