Článek se věnuje roudnickým statutům (consuetudines), které až doposud nebyly podrobně studovány. Nejdříve se zabývá otázkou původu a vzniku roudnických zvyklostí, které vykazují nejvíce podobností se statuty kláštera v Marbachu, nicméně vzorem pro jejich vytvoření byla pravděpodobně statuta některého kanonie z kongregace soustředěné kolem kláštera sv.
Rufa v Avignonu. Text statut se dochoval v několika opisech, mimo jiné i v roudnickém rukopisu (ten je nyní uložen v Národní knihovně České republiky pod signaturou XIX B 3), ale nikdy nebyla vytvořena moderní edice tohoto textu.
Statuta poskytují jasná a často velmi detailní pravidla pro všednodenní život v klášteře. Velká pozornost je věnována liturgii hodinek, dále statuta podrobně popisují přijímání noviců do komunity, správný způsob oblékání, společné stolov ání v refektáři, pravidla spánku v dormitáři, ale např. i klášterní knihovnu.
Vzhledem k velkému vlivu roudnické kanonie tamní statuta získala značný vliv a začala se záhy užívat nejen ve všech ostatních klášterech řádu augustiniánských kanovníků v českých zemích, ale byla přijata i některými kláštery na území dnešního Rakouska, Polska a Německa.