Domain ontology belongs to a set of tools which can be used to express concepts and relations in the field of library automation and to describe the current state of the field. Data for ontology building can be extracted from existing thesauri and ontologies as well as from literature.
Jedním z nástrojů na vyjádření pojmů a vztahů v oblasti automatizace knihoven a charakteristiku současného stavu této oblasti je vytvoření doménové ontologie. Při tvorbě takové ontologie je možné čerpat např. z existujících ontologií a tezaurů nebo z odborné literatury.
Specifickým zdrojem dat pro tvorbu doménové ontologie zaměřené na oblast automatizace knihoven mohou být také knihovní softwary. Knihovní softwary s otevřeným zdrojových kódem umožňují využít nejen viditelné rozhraní, ale i samotný zdrojový kód softwaru.
Příspěvek je zaměřen na Evergreen, hojně vyžívaný knihovní software s otevřeným zdrojovým kódem, a zkoumá možnost využití lokalizačních souborů, tj. souborů, v nichž jsou uloženy výrazy použité v softwaru a jejich překlady do jiných jazyků. Na základě testování navržených metod pro analýzu lokalizačních souborů a tvorby pilotní ontologie bylo potvrzeno, že lokalizační soubory jsou vhodným zdrojem pro tvorbu doménové ontologie