Abstrakt: V předkládaném výzkumu jsme vyšetřili 50 pacientů se schizofrenií vybranými testy exekutivních funkcí. Pomocí korelace jsme zjišťovali souvislost výsledků těchto testů a škál popisujících funkční výkonnost s cílem specifikovat jejich ekologickou validitu.
Ekologická validita je zvláštní formou externí validity. Vypovídá o míře shody výsledků testů a chování v běžných každodenních situacích, jinými slovy co přináší výsledek testu pro praktický život pacienta.
Některé testy exekutivních funkcí korelovaly statisticky významně zejména s nově vytvořenou klinickou škálou, nejčetnější byly korelace testu verbální fluence, sémantické i kategoriální. Míry WCST nekorelovaly se škálou PSP, zatímco uspokojivé korelace vykazovaly s klinickou škálou.
IADL škála měla nejméně korelací s testy exekutivních funkcí. Důležitou proměnnou byl vhled pacienta do onemocnění a handicapu. Škála vhledu korelovala významně se škálami funkční výkonnosti, významná byla též korelace škály vhledu se subtestem podobnosti.
Jako problematická se jeví volba popisu sociálního fungování pomocí self ratingu i ratingu založeného na dotazování pacienta kvůli narušenému vhledu pacientů s diagnózou schizofrenie. Uspokojivé vyšetření exekutivních funkcí i funkční výkonnosti je základní podmínkou pro plánování cíleně psychiatrické rehabilitace a resocializace odpovídající přesně potřebám konkrétního pacienta.