Cílem příspěvku je shrnout z pohledu výzkumníka "insidera" způsoby, jakými cirkulují antropologické znalosti při jejich praktické aplikaci v rámci sociálně intervenčního projektu. Zároveň také vnést nové perspektivy do diskuse o přínosu ale i možných negativech aplikovaného antropologického výzkumu v této oblasti.
Interdisciplinární projekt Pracovní návyky je pilotní studií, která zkouší inovativní nástroje integrace dlouhodobě nezaměstnaných na trh práce. Celý projekt vychází z předpokladu, že pokud je potřeba účelně a efektivně intervenovat do některého sociálního prostředí, je potřeba o něm mít předem dostatek o věřených informací.
Intenzivní vztahy v reálném čase, jež jsou v projektu základním předpokladem pro integraci nezaměstnaných, jsou sledovatelné skrze metody kvalitativního sociálního výzkumu, který zajišťuje 12 sociálních vědců ve 12 lokalitách po celé České republice. Inovativní složkou projektu je navázání spolupráce s představiteli lokálního komunitního prostředí při vytváření či zprostředkování pracovních míst.
Spolupráce s místními sociálními aktéry ovšem předpokládá dobré pochopení jejich potřeb a potřeb nejširšího komunitního prostředí. Cílem výzkumné části projektu je popsat sociální strukturu obyvatelstva v dané lokalitě.
Pochopit charakter sociálních vztahů mezi klíčovými jednotlivci, mezi formálními komunitními skupinami (spolky, institucemi, sdruženími, firmami a podniky, politickými spolky a dalšími), a neformálními komunitními skupinami (lidmi, kteří spolu významně spolupracují v rámci přátelských, sousedských, zájmových či aktivistických kolektivů). Suma těchto vztahů vytváří společnost resp. lokální "imagined communities".
Příspěvek shrnuje dosavadní teoretická východiska a první poznatky z terénního výzkumu, který žadatelka realizuje v rámci své dizertační práce.