Přednášející vystoupil s příspěvkem na téma: Tvorba deklinační tabulky - Šest deklinačních tříd pro substantiva a adjektiva aneb česká deklinace jako leporelo či domino. V příspěvku je představen nový pohled na rozřazení českých deklinačních paradigmat substantiv a adjektiv v rámci deklinační tabulky.
Primárním kritériem pro rozřazení jsou společné morfologické znaky, nikoliv gramatický rod. K vytvoření tabulky vedla potřeba přizpůsobit posloupnost vertikální prezentace českých deklinačních paradigmat ruskému pojetí deklinačního systému a zároveň určitým vývojovým zákonitostem, které jsou oběma jazykům společné.
Ačkoliv je tabulka původně koncipována pro cílovou skupinu ruskojazyčných studentů, praxe ukazuje, že implicitní akcentování určitých partií jazyka, které vyplynulo z konfrontačního studia dvou slovanských jazyků, může být podnětné nebo přinejmenším neškodné i pro další skupiny cizinců. Tabulka zahrnuje šest vzájemně navazujících deklinačních tříd.
Substantivní a složená deklinace jsou propojeny v jeden celek. Tabulku lze používat nejen v celistvém provedení, kdy má podobu leporela, ale i rozloženou na jednotlivá paradigmata, kdy má podobu domina.
Otevírá se zde možnost názorného začleňování částečných paradigmat, nestandardních tvarů, smíšených deklinací a reliktů starších typů skloňování do systému jako celku spolu s řadou dalších využití pro lektory. Předkládané pojetí si klade za cíl učinit systém české deklinace pro zmíněnou cílovou skupinu přehlednějším a srozumitelnějším.