Konopné přípravky se získávají z rostlin Cannabis indica nebo sativa. Konopí je nejrozšířenější nelegální drogou na světě.
Užívání konopí je nezákonné ve většině vyspělých společností, ale stalo se společným rysem kultury mládeže, s postupně klesajícím věkem prvního užití. Účinná látka v konopí je delta-9-tetrahydrocannabinol (THC), který se váže na receptory CB1, které se nacházejí v CNS. CB1 receptory jsou nejvíce zastoupeny v bazálních gangliích, mozečku, hipokampu a neokortexu.
Hlavním důvodem, proč většina mladých lidí konopí zneužívá je touha zažít ""high", stav mírné euforie, uvolnění a vnímání změn , včetně časového posunu a intenzifikace běžných zážitků při poslechu hudby, jídle, sledování filmů či prožívání sexu. Psychotické příznaky, jako jsou halucinace nebo bludy, jsou velmi vzácnou zkušeností, ale mohou se objevit při velmi vysokých dávkách THC a snad u více vnímavých jedinců i při dávkách nižších.
U vysoké dávek THC jsou u zdravých dobrovolníků popisovány vizuální a sluchové halucinace, bludná přesvědčení a poruchy myšlení. Klasifikační systémy definují závislost na konopí, která se vyznačuje výraznou nepohodou, která vyplývá z opakujících se nahromaděných problémů souvisejících s užíváním konopí.
Ty jsou důsledkem zhoršené kontroly nad užíváním konopí přesto, že přináší poškození. Studium v klinických a neklinických vzorků dlouhodobých uživatelů konopných drog ukazuje existenci příznaků z vysazení, jako je úzkost, nespavost, poruchy chuti k jídlu a deprese.
Změny ve fungování mozku a motorického chování byly zjištěny u chronick ých uživatelů konopí, nicméně výsledky jsou různorodé. Objevily se klinické a epidemiologické důkazy o souvislosti mezi schizofrenií a užívání konopí, které naznačují, že užívání konopí může být spouštěčem schizofrenie nebo zhoršovat její příznaky.
Někteří uživatelé uvádějí po použití konopí nepříjemné zážitky. Mezi ně patří úzkost, panika, strach ze zešílení a deprese.