Testosteron (T) je pozitivně spojován s dominancí a vyšším statusem. Studie zabývající se změnami hladiny tohoto hormonu během fyzické kompetice přinesly konstantní výsledky zejména u mužské populace - zvýšení T u vítězů.
U žen jsou výsledky studií značně rozporuplné. Kortizol (K), jakožto další steroidní hormon, je součástí fyziologické odpovědi na stres a zvyšuje celkovou pohotovost organismu při zátěžových situacích.
U jedinců, kteří pociťují distres (např. při prohře) hladina K stoupá. Cílem naší studie bylo zjistit, jaké změny T a K probíhají u žen s ohledem na výsledek sportovní soutěže.
Výzkumu se zúčastnilo 29 hráček basketbalu (věk 16 - 19 let, průměrný věk = 17,1 +- 1,01). Hladiny hormonů T a K byly měřeny ze slinných vzorků, jejichž sběr probíhal ve třech fázích: a) ráno v den kompetice (bazální hladina), b) 30 min před rozcvičením, c) 20 min po utkání.
Rozdíl změn hormonálních hladin mezi vítězkami a poražených hráčkami byl zjišťován pomocí Mann-Whitney U testu. K analýze změn T a K během jednotlivých fází sběru byl použit párový Wilcoxonův test.
V rámci této studie jsme očekávali signifikantní rozdíl mezi změnami hladin T u vítězek a poražených hráček - výhra vyšší T, prohra nižší T. Očekávaná reakce hladin K na výsledek utkání spočívala v opačné tendenci tohoto stresového hormonu - výhra nižší K, prohra vyšší K.
Výsledky této studie neprokázaly souvislost změn hladiny T s výsledkem utkání (U = 74, p = .489). Hladina T se po utkání zvýšila jak vítězkám, tak poraženým hráčkám.
Pouze však u vít ězek se objevil trend k signifikantní změně T během utkání (Z = -1,877, p = .060). Změna hladiny K prokázala souvislost tohoto stresového hormonu s výsledkem soutěže - byl nalezen signifikantní rozdíl mezi změnou hladiny K u vítězek a poražených hráček (U = 47, p < .05).
Po utkání došlo u poražených hráček k signifikantnímu zvýšení hladiny K oproti jeho hladině před utkáním (Z = -3,180, p < .01).