Charles Explorer logo
🇬🇧

Antropogenní impakt na vývoj pánve potoka Březina

Publication

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Abstract

Říční a potoční nivy jsou významnými archivy dokladů antropogenního ovlivnění krajiny, k čemuž je předurčuje jejich převážně holocenní stáří a dynamický vývoj spojený s lidskou aktivitou již od pravěku. Hloubkové a prostorové studium geochemického signálu aluviálních sedimentů je jedním z vhodných nástrojů environmentální analýzy.

Pánev potoka Březina, pramenícího západně od kóty Bída (606 m n. m.) v blízkosti obce Česká Bělá na Českomoravské vysočině, je vyplněna sedimenty které v sobě nesou záznam o historii středověkého důlního a úpravnického areálu. Proto byla vybrána pro studium možného antropogenního impaktu na vývoj dnešní krajiny.

Předchozím archeologickým výzkumem této lokality byla doložena těžba polymetalických rud (Pb, Ag), doklady prospekce, těžby a úpravy rud a s tím spojená infrastruktura. První těžební zásahy do krajiny byly datovány do třináctého století.

Ze studia geomorfologie krajiny, studia litologické variability aluviální výplně báze pánve a výsledků předchozích archeologických výzkumů je zřejmé, že pánev tohoto drobného toku byla v historii silně ovlivněna montánními procesy a v nedávné době také intenzifikací zemědělských procesů v krajině.