Dokument "Sociální zemědělství - představení konceptu" vymezuje, co lze rozumět pod sociálním zemědělstvím; totiž praxi, která nabízí integrační zaměstnávání, sociální, terapeutické a rehabilitační služby a vzdělávací aktivity na zemědělských farmách ve venkovském a příměstském prostoru. Zemědělská farma totiž nabízí přirozené prostředí, kde lze integrovat lidi různým způsobem vyloučené z meinstreamové společnosti, ať už z důvodů zdravotního postižení, závislosti na návykových látkách, chudoby, sociálního původu, etnické příslušnosti atp.: zemědělský sektor je stále největším zaměstnavatelem ve venkovských oblastech; zemědělské činnosti představují alternativní způsoby rehabilitace a terapie; zemědělská farma je také vhodným pedagogickým nástrojem pro získávání nových dovedností a znalostí a přístupu ke krajině, živočichům, rostlinám, venkovu.
Sociální farma rovněž představuje prostor pro vytváření nových vazeb na venkově a podporuje rozvoj zdravých komunit. Text stručně vymezuje termín, popisuje východiska konceptu, představuje historii sociálního zemědělství v zahraničí a v České republice, uvádí jaké jsou přínosy této praxe pro příjemce i poskytovatele.
Dále text vyjmenovává hlavní cíle a činnosti sociálního zemědělství, hlavní aktéry, cílové skupiny a instituce, které vymezují pravidla podpor sociálního zemědělství. Součástí dokumentu je schéma sociálního zemědělství platné pro ČR a výčet parametrů pro jednotlivé oblasti: integrační zaměstnávání, sociální, terapeutické a rehabilitační služby a parametry pro vzdělávání a ostatní činnosti.
Dokument je prvním českým textem, který se konceptu sociálního zemědělství věnuje. Jeho hlavním cílem je seznámit s ním českou veřejnost a zároveň odrazovým můstkem pro jeho další rozvíjení.