Lidský pohyb je vytvořen na základě vývoje živočišných druhů, který postupně vyústil v pohyb moderního člověka. Tento vývoj navázal na pravolevé vlnění trupu a ocasní ploutve ryb přibližně před 370 miliony let, kdy obratlovci začali kolonizovat souš.
Aniž si to uvědomujeme, tyto prastaré pohybové programy ovlivňují náš každodenní život. Jakým způsobem se člověk vlastními silami v okolním prostředí pohybuje, bylo určeno miliony let před vznikem lidských civilizací.
Je tedy logické, že v průběhu několika generací, které zažívají civilizační změny, nemůže dojít ke změně základních principů, které formovaly lidský pohyb. Relativně nové rekreační a sportovní aktivity nemohou dobou svého působení na pohybovou soustavu člověka ani zdaleka ovlivnit její funkce a strukturu.
Pohyb v okolním prostředí je u člověka vytvářen prostřednictvím pletence pánevního - chůze, běh, vzpřimování atd. Ale mimořádně také prostřednictvím pletence ramenního - odpich hůlkou při severské chůzi, při běhu na lyžích, záběr na kánoi, kajaku a raftu, opora při lezení po žebříku nebo po lezecké stěně, šplh nebo i při vstávání z postele s nemocniční hrazdičkou nebo držení se za zábradlí při prohlídce historických nebo přírodních památek.
Ačkoliv jsou oba pletence, ramenní i pánevní, součástí jednoho organismu, mají za sebou zcela odlišný vývoj lokomoce (pohybu v okolním prostředí). Je velmi zajímavé, že náš pohyb prostřednictvím pletence ramenního má základy v pohybovém programu, který je starší o dva řády milionů let (370 milionů let), než obdobné základy pohybu prostřednictvím pletence pánevního (7 milionů let).
A přitom právě pánevní pletenec zajišťuje pro člověka typický pohyb - dokonalou efektivní, vzpřímenou, dvojnohou (bipedální) chůzi a běh. Poslední srovnávac í výzkumy ukazují, že se jedná vůbec o nejefektivnější formu pohybu na pevném povrchu.