Charles Explorer logo
🇨🇿

Literární rubriky londýnských exilových časopisů - svobodná publikační platforma pro československé spisovatele za druhé světové války

Publikace na Fakulta sociálních věd |
2015

Abstrakt

Velká část umělců, kteří emigrovali po roce 1938 z rasových či politických důvodů z vlasti, se usadila za druhé světové války v Londýně. Vzniklo zde významné exilové kulturní centrum, jehož výrazem se staly mj. kulturní časopisy Obzor a Kulturní zápisník.

Literární revue Obzor vydával okruh spisovatelů sjednocených kolem týdeníku Čechoslovák, ústředního periodika československého zahraničního odboje. Časopis se zabýval převážně exilovou tvorbu - poezií (Ivan Jelínek, Viktor Fischl, Viktor Kripner) i prózou (Jiří Mucha, František Langer), a tvořil tak významnou publikační platformu pro exilové literáty. Kulturní zápisník, druhý významný kulturní časopis v Londýně, vydávali pod vedením Pavla Tigrida a Valtera Bergera bývalí spolupracovníci Mladého Československa, ústředního orgánu stejnojmenné organizace emigrantské levicově orientované mládeže.

Jejich měsíčník se zaměřoval na československou kulturu ve vlasti, zejména na přetiskování ukázek děl, které byly vydány za války v protektorátu. Literární rubriky obou časopisů tak tvořily za druhé světové války důležitý (a dosud málo prozkoumaný) publikační prostor pro exilové i protektorátní československé spisovatele.