Tento článek se zabývá ekonomickou efektivností v soudních rozhodnutích. Analýze jsou podrobena dvě rozhodnutí českých soudů.
K rozboru nálezu Ústavního soudu je využit teoretický rámec vytvořený Calabresim a Melamedem rozlišující ochranu oprávnění za pomoci majetkového pravidla a odpovědnostního pravidla. Nález soudu přisuzující vysoké peněžní zadostiučinění osobě, které vydavatel novin zasáhl zveřejněním soukromé informace do jejího soukromí, je v souladu s ekonomickým doporu čením, aby v případě nízkých transakčních nákladů bylo za účelem dosažení efektivnosti zvoleno majetkové pravidlo.
Při analyzování rozsudku Nejvyššího správního soudu je pozornost zaměřena na explicitní použití ekonomických konceptů soudem. V rámci posuzování existence mimořádné situace na pražském trhu taxislužby soud uvádí, že trh je stižen informační asymetrií vedoucí k oslabení "samočistící schopnosti" trhu.
V tomto článku nabízený podrobnější pohled beroucí v potaz koncept cenové diskriminace však ukazuje, že samočistící schopnost trhu oslabena není, tj. že trh není neefektivní. Situace na příslušném trhu však nicméně vede k odčerpávání spotřebitelského přebytku provozovateli taxislužby.