Studium evoluce a evolučn ích mechanismů zahrnuje několik odlišných přístupů a v důsledku toho je pojem evoluce definován různými způsoby nebo je zaměňován s jinými pojmy, jako například přírodní výběr nebo Darwinova teorie. Diference v užívání daných pojmů však může vést z hlediska vzdělávání k mnohým miskoncepcím.
Proto je vhodné ověřit, zda učebnice žákům poskytují prostor se v dané problematice orientovat. Předmětem výzkumu jsou pojmy "evoluce", "evoluční teorie", "biologická evoluce", "Darwinova teorie" a "přírodní výběr" vyskytující se v českých a britských učebnicích přírodopisu a biologie.
Do výzkumu je zahrnuto celkem 32 učebnic. Hlavním cílem je určení četnosti uvedených pojmů v učebnicích a následně prostřednictvím obsahové analýzy definic porovnání konkrétních předem stanovených výrazů v dané definici.
Definice pojmů "evoluce", "evoluční teorie" a "biologická evoluce" jsou dále konfrontovány s obsahem definic evolučních biologů, a zároveň je za pomoci hierarchické shlukové analýzy znázorněna jejich vzájemná podobnost. Výsledky výzkumu ukazují, že v českých učebnicích se nejčastěji vyskytuje pojem "Darwinova teorie" a v britských učebnicích pojem "přírodní výběr".
Z hlediska podobnosti definic zkoumaných pojmů je zjištěno, že definice "evoluce", "biologická evoluce" a "evoluční teorie" jsou v českých i britských učebnicích poměrně různorodé na rozdíl od definic evolučních biologů, kde jsou přes určitou variabilitu obsahy definic nápadně podobnější. Na základě obsahové analýzy jsou shrnuty a představeny takové výrazy, které se zdají zásadní pro porozumění dané definici či takové, které se mohou jevit jako určitý faktor ovlivňující vznik žákovských miskoncepcí.
V případě definic pojmu "evoluce" je zjištěno, že české učebnice vystihují "evoluci" většinou jako "vývoj organismů nebo "vznik nových druhů". Britské učebnice obsahují především "změnu organismů v průběhu času" a definice evolučních biologů zahrnují nejčastěji "změnu genů v populaci".