Charles Explorer logo
🇨🇿

Vliv kompenzačního programu na posturální svaly u extraligových hráčů ledního hokeje

Publikace na 1. lékařská fakulta, Fakulta tělesné výchovy a sportu |
2015

Abstrakt

Východisko: Problematika vlivu jednostranné zátěže ve sportu na správné držení těla a na vznik svalových dysbalancí je poměrně známou skutečností a následky velkého přetížení jsou častým problémem, který pak následně řeší rehabilitační kliniky. Hráči ledního hokeje trpí různými svalovými dysbalancemi, bolestmi zad, špatným držením těla, což může mít výrazný vliv na jejich výkonnost.

Vytvořili jsme speciální intervenční (kompenzační) program na balančních pomůckách, který jsme aplikovali po dobu 8 týdnů v přípravném období extraligových hráčů ledního hokeje. V každém týdenním mikrocyklu hráči absolvovali 40 minutový blok cvičení na flowin a 40 minutový blok cvičení s balančními pomůckami (fitball, aerobar, foam-roller aj.).

Soubor: Sledovaný soubor byl tvořen profesionálními hokejisty A- mužstva HC Bílí tygři Liberec. Losem bylo vybráno do experimentální skupiny 12 hokejistů, zbylých 12 hokejistů tvořilo kontrolní skupinu.

Metody: Jednalo se o experimentální studii s kontrolní a experimentální skupinou, která absolvovala intervenční program. Pro hodnocení vlivu intervence bylo vybráno 6 testů (klek na míči s upažením, hluboký podřep na jedné noze, výpad na jedné noze na ""flowin"", hluboký podřep, extenční test a flexe trupu).

Hodnocení probíhalo pomocí statistické významnosti na základě jednofaktorové analýzy variace (ANOVA) a pomocí procent. Výsledky: Na základě výsledků práce jsme došli k závěru, že 8 týdenní kompenzační program může ovlivnit držení těla a stav svalů tělesného středu.

Celkové výsledky testového skóre ukazují na statisticky významné zlepšení v uvedených testech. Závěry: Výsledky této studie naznačují, že pro praxi v rehabilitaci s vrcholovými sportovci by minimální doba intervenčního programu měla být delší než 8 týdnů.

Dále ukazují, jak je důležitá spolupráce trenéra družstva s fyzioterapeutem a v lepším případě (který se u profesionálních klubů jeví jako nezbytný) i s rehabilitačním lékařem.