První kroky ke zbudování nového kostela na Březových Horách byly podniknuty již ve 40. letech 19. století. Obec usilovala o zřízení samostatné duchovní správy.
Zchátrala barokní kaple sv. Prokopa svými rozměry ji ž nedostačovala rostoucímu počtu obyvatel.
Na počátku 70. let byla kaple přestavěna. V té době však již prosperující obec usilovala o zbudování nového farního kostela.
O dodání plánů byl původně požádán významný architekt Ignác Ullmann, jehož bratr měl v místě lékárnu. Vypracování projektu v novogotickém stylu se ale nakonec ujal Ullmannův spolupracovník Antonín Baum.
Nadřízené orgány však Baumův projekt, upravený místním stavitelem Vitáčkem, odmítly pro přílišnou nákladnost. Úspornější projekt v novorenesančním stylu, který zaslalo pražské místodržitelství, naopak nevyhovoval obecním představeným. Baum a Ullmannův synovec Bedřich Münzberger proto vypracovali podle direktiv místodržitelství nový projekt, který byl nakonec v závěru 80. let realizován.
Svým novorenesančním slohem je březohorský kostel v kontextu tehdejší sakrální architektury ojedinělý. Má však vztah k nerealizovanému projektu, který v roce 1878 vytvořil architekt Ignác Ullmann pro kostel sv.
Václava na Smíchově.