Cíl: Prezentovat neobvyklý případ 57leté ženy vyšet řované pro váhový úbytek a chronickou únavu, u které se při hybridním 18F-FDG PET/CT vyšetření, které bylo provedeno v rámci pátrání po možném nádoru neznámé primární lokalizace, neočekávaně zobrazila vaskulitida velkých cév. Materiál a metoda: Pacientka absolvovala PET/CT zobrazení od baze lební do poloviny stehen, a to 60 minut po intravenózní aplikaci radiofarmaka 18F-FDG o aktivitě 344 MBq.
Kontrastní (i. v. + per os kontrast) CT sken byl proveden ve venózní fázi. Výsledky: 18F-FDG PET/CT zcela neočekávaně zobrazilo intenzivní akumulací 18F-FDG ve stěně břišní a hrudní aorty a jejích větví.
Vyšetření vyloučilo přítomnost nádoru či metastáz. Nález byl zhodnocen jako náhodně zjištěná vaskulitida velkých cév v aktivní fázi.
Na základě výsledku z PET/CT vyšetření byla pacientce podána terapie kortikoidy a imunosupresiva. Po léčbě došlo významnému klinickému zlepšení stavu pacientky a normalizaci hodnot FW a CRP.
Kontrolní 18F-FDG PET/CT za 2 a 24 měsíců po léčbě prokázalo úplnou remisi onemocnění s normalizací nálezu na postižených cévách a bez průkazu aktivního zánětu. Závěr: 18F-FDG PET/CT zobrazení lze efektivně použít u pacientů s podezřením na vaskulitidu a při hodnocení efektu jejich léčby.
PET/CT náhodně zjistilo vaskulitidu velkých cév u pacientky s chronickou únavou a hubnutím, což umožnilo zvolit efektivní léčbu, zkrátit diagnostický proces a zlepšit management pacienta.