Předchozí studie ukazují, že lidé mají tendenci vybírat si parfémy, které jsou komplementární k jejich tělesné vůni. Vzhledem k tomu, že příbuzní jedinci mají podobný tělesný pach, je možné očekávat, že jejich schopnost vybrat komplementární parfém bude vyšší než u nepříbuzných jedinců.
Tuto hypotézu jsme testovali ve dvou studiích porovnáním ohodnocené atraktivity parfému vybraného pro cílové muže i) jím samotným, ii) příbuzným jedincem (sestrou) a nepříbuzným jedincem (přítelkyní). Dvanáct párů mužů a jejich sester se zúčastnilo studie 1, dalších třináct párů mužů a jejich přítelkyň se zúčastnilo studie 2. Účastníci byli požádáni o výběr nejvhodněj šího parfému ze seznamu (N = 24), který zahrnoval hlavní parfémové typy.
Cílová skupina mužů si následně aplikovala dva vybrané parfémy (tj. vybraný daným mužem a jeho sestrou/přítelkyní) do každého podpaží a nosila vatové polštářky následujících 12h. Směs parfému a tělesného pachu byla následně hodnocena ohledně atraktivity panelem hodnotitelek.
Také jsme požádali nezávislý panel hodnotitelů a hodnotitelek o zhodnocení samotných parfémů. V první studii byla oproti očekávání směs tělesného pachu a parfému vybraného sestrami ve srovnání s parfémy vybranými cílovými muži hodnocena jako atraktivnější.
Obdobné výsledky byly nalezeny pro hodnocení samotných parfémů. Ve druhé studii jsme zjistili, že směs tělesného pachu a parfému vybraného partnerkami byla v porovnání s parfémy vybranými jejich partnery hodnocena jako nesignifikantně atraktivnější.
Nicméně nebyl zjištěn rozdíl mezi hodnocením parfémů samotných. Výsledky ukazují, že bez ohledu na biologickou příbuznost ženy v porovnání s muži vykazují komplexnější čichové kognitivní schopnosti.