VÝCHODISKA: Většina výzkumu v oblasti závislosti na internetu je ateoretická, protože výzkumníci zkoumají spíše izolované symptomy či faktory související se závislostí na internetu a neposkytují komplexnější teoretické vysvětlení vzniku a patogeneze závislosti na internetu. CÍLE: poskytnout systematický přehled odborných článků, které nabízejí modely vzniku a vývoje závislosti na internetu a na jeho základě definovat obecný model tohoto fenoménu.
METODY: prostřednictvím systematického review bylo identifikováno celkem 27 relevantních článků publikovaných v databázích EBSCO, ProQuest Central, PubMed a BMČ. VÝSLEDEK: Bylo identifikováno pět hlavních teoretických přístupů vysvětlujících dynamiku vzniku závislosti na internetu: kognitivnì-behavioráln í přístup, psychodynamický přístup, rodinný model, osobnostní přístup a teorie problémového chování.
Na základě syntézy výše uvedených modelů byl vytvořen obecný model vývoje závislosti na internetu. ZÁVĚR: Výše uvedené teorie mohou přiblížit více fenomén závislosti na internetu i vodítka k jeho prevenci a léčbě.
Na druhou stranu je důležité vnímat, že neflexibilní používání jednotlivých teorií může představovat pro klinické pracovníky slepou skvrnu.