VÝCHODISKA: Téma zvýšené konzumace jednoduchých cukrů a její potencionál k návykovému chování se objevuje jako relativně nový fenomén, na který upozorňují zejména odborníci z klinické praxe. Dosavadní výzkumy byly ve většině případů realizované na zvířecích modelech.
Prezentovaná studie se proto zaměřuje na zjištění prevalence a faktorů nadměrného užívání cukru u abstinujících pacientek v institucionální léčbě. CÍL: Cílem práce je zjistit, zda množství přijímaných jednoduchých cukrů během pobytu v psychiatrické nemocnici odpovídá diagnostickým kritériím dle DSM IV pro závislost na této látce a prozkoumat, které socio-demografické faktory lze považovat za rizikové ve vztahu ke zvýšené konzumaci cukru u abstinujících žen.
SOUBOR: Výzkumný soubor obsahoval 34 pacientek Psychiatrické nemocnice Bohnice, léčících se ze závislosti na alkoholu. METODY: K realizaci studie byla použita dotazníková baterie skládající se ze Škály závislosti na alkoholu (ADS) a Yalská škála závislosti na jídle (YFAS).
VÝSLEDKY: Výsledky naznačují, že 32 % pacientek vykazovalo v Yalské škále závislosti na jídle některý ze znaků závislosti na jednoduchých cukrech dle DSM IV, 21 % respondentek lze považovat za ohrožené závislostí na jednoduchých cukrech. Ze sedmi kritérií závislosti byl zjištěn jako nejvíce ohrožující znak, který určoval trvalou touhu po sladkých potravinách nebo opakované pokusy přestat jednoduché cukry konzumovat.
ZÁVĚRY: Na základě výsledků lze konstatovat, že problematika zvýšená konzumace jednoduchých cukrů představuje určité riziko pro ženy v léčbě závislosti na alkoholu. V dalším výzkumu by bylo zajímavé podrobněji prozkoumat metabolické souvislosti a další vysvětlení této konzumace.
V praktické aplikaci by bylo užitečné se zaměřit zejména na nutriční podporu a edukaci pacientů v léčbě závislostí.