Charles Explorer logo
🇨🇿

Akutní pankreatitida, obávaná diagnóza i ve starším věku

Publikace na 1. lékařská fakulta |
2015

Abstrakt

Akutní pankreatitida je neinfekční zánětlivé onemocnění primárně vznikající v exokrinní části pankreatu. Incidence akutní pankreatitidy mírně stoupá (ve střední Evropě přibližně 20 případů/100 000 obyvatel za rok).

Etiologicky se nejčastěji jedná o biliární a alkoholickou pankreatitidu. Patologicko-anatomicky probíhá akutní pankreatitida jako intersticiální edematózní pankreatitis nebo akutní nekrotická pankreatitis.

Revidovaná klasifikace z Atlanty z roku 2012 rozděluje akutní pankreatitidu podle klinického průběhu do tří forem: na mírnou, středně závažnou a těžkou. K nejzávažnějším komplikacím patří multiorgánové selhání a infekce pankreatických a extrapankreatických nekróz.

Z vyšetřovacích metod je nejpřínosnější ultrasonografie břicha, počítačová tomografie s aplikací kontrastní látky a vyšetření magnetickou rezonancí s cholangiopankreatografií, eventuálně endoskopická ultrasonografie. Endoskopická retrográdní cholangiopan- kreatografie (ERCP) je vymezena pro terapeutické účely při biliární pankreatitidě.

Přes významné léčebné pokroky na jednotkách intenzivní péče a anesteziologicko-resuscitačních odděleních je mortalita těžké pankreatitidy s oběhovým selháním, zejména u starších polymorbidních pacientů, vysoká (>= 50 %).