Časopis Květen vycházel v letech 1955-1959 a v jeho článcích i personálním složení redakce se odráží společenskopolitický a ideový vývoj druhé poloviny padesátých let. Vznikl v době velmi mírného uvolnění dosud silného a svazujícího tlaku stranických a státních orgánů dohlížejících na kulturu.
Přinášel texty, které se odkláněly od budovatelského schématu české literatury. Odkláněly pozornost ze společenských a politických témat do sféry osobní, od velkých problémů budování nového společenského řádu ke starostem všedního dne.
Usiloval také o větší informovanost svých čtenářů o kulturním dění v zahraničí. Významně se zapojil také do diskusí týkajících se směřování Svazu československých spisovatelů.
Některé jevy ve společnosti i literatuře se autoři Května odvažovali i kritizovat, byť poměrně krotce. Stačily však jen skromné náznaky kritiky, aby ve chvíli, kdy se strana na přelomu let 1958-1959 rozhodla znovu obnovit svůj dohled nad kulturou, začal naplňovat i osud časopisu.
Jeho redakce byla obviňována, že nikdy nehájila pozitivní program a že hlásala idealistické, straně vzdálené názory. Vydávání Května bylo zastaveno v červnu 1959.