Cigaretový kouř představuje nejrozšířenější reprodukční škodlivinu současnosti. Kouření cigaret je rizikem pro lidskou reprodukci ještě předtím, než žena zjistí, že je těhotná.
Prevalence kouření v těhotenství v České republice se pohybuje mezi 6 a 24 % a předpokládá se, že i tato data jsou podhodnocená. Kouření se na patologickém průběhu těhotenství a vývoji plodu podílí mnoha mechanismy.
U těhotných kouřících žen je udáván vyšší výskyt mimoděložních těhotenství, spontánních potratů, abrupce placenty, placenta previa, předčasného protržení plodových blan, předčasných porodů. Naopak nižší je u kouřících těhotných žen incidence pre-eklampsie.
Kouření ženy-matky také nepříznivě ovlivňuje kojení. Kouření může negativně ovlivnit samotný intrauterinní vývoj plodu a má podstatné následky i pro následný vývoj dítěte.
Na zvýšení rizika poškození plodu má podíl i kuřáctví otce. Kouření matky má vliv na vznik a vývoj fetálního tabákového syndromu, syndromu náhlého úmrtí, vrozených vývojových vad, nemocí dýchacího ústrojí, na zvýšené riziko zhoubných nádorů v dětství, kardiovaskulární rizika, neurální poškození a behaviorální poruchy.
Také pasivní kouření těhotné ženy má značný negativní efekt na vyvíjející se plod.