Článek pojednává o chování různých účastníků dopravního provozu pod vlivem alkoholu. Zaměřujeme se zejména na změny v oblasti kognice a souvislosti dopadu kognitivních změn na chování.
Teoreticky je článek zakotven v hierarchickém přístupu popisujícím rizikové a bezpečné řidičské chování od základní úrovně ovládání vozidla, až po úroveň vlivu životního stylu, norem, hodnot motivačních faktorů na řízení. Popsáno a definováno je dopravní chování přizpůsobivé a nepřizpůsobivé (tzv. rizikové), a to dle jednotlivých účastníků dopravního provozu.
V oblasti změn v kognici se zejména zaměřujeme na oblast změn ve vyhodnocování rizika a dopadů na zvolené chování. Zdůrazněn je fakt, že již velmi malé dávky alkoholu výrazně ovlivňují rozhodování řidiče, především u mladých řidičů.
Z pohledu efektivních dopravně-bezpečnostních opatření doporučujeme zaměření na opatření na úrovni ochrany celé společnosti, nikoliv opatření zaměřené na jednotlivce (řidiče). Zdůrazňujeme neprokázanou efektivitu preventivních kampaní v oblasti dopravní bezpečnosti.
Jedná se o přehledový článek sumarizující aktuální stav poznání.