Charles Explorer logo
🇨🇿

Zánik obchodní smlouvy v českém a anglickém smluvním právu

Publikace

Abstrakt

Tato rigorózní práce analyzuje zánik obchodněprávní smlouvy, přičemž důraz je kladen na počáteční a následnou nemožnost plnění. Po úvodu následuje kapitola rozebírající význam judikatury pro smluvní právo v České republice a v Anglii.

Jsou nastíněny základní rozdíly ve vnímání závaznosti judikatury v českém a anglickém právu a též s ohledem na nový občanský zákoník je zdůrazněn význam judikatury ve smluvním právu. Následující kapitola se zabývá počáteční nemožností plnění.

Je zkoumána teze, zda je právní úprava, která považuje každé od počátku nemožné plnění za neplatné, právní úpravou vhodnou. Jsou analyzovány otázky prodeje a pronájmu věci budoucí a právní úprava v České republice je srovnávána s právní úpravou Německa, Rakouska a Anglie a též s mezinárodními dokumenty smluvního práva. Čtvrtá kapitola se zabývá následnou nemožností plnění.

Je přiblížen historický vývoj institutu následné nemožnosti plnění a je věnována pozornost právní úpravě následné nemožnosti plnění v novém občanském zákoníku. V rámci této kapitoly je na pozadí právních úprav Rakouska a Švýcarska poukázáno na problematiku zaviněné a nezaviněné následné nemožnosti plnění.

Pátá kapitola analyzuje následnou nemožnost plnění v anglickém právu a je provedeno základní srovnání právní úpravy následné nemožnosti plnění dle českého a anglického práva. Poslední kapitola shrnuje poznatky a závěry, ke kterým autor rigorózní práce dospěl.

Záměrem této rigorózní práce bylo zejména zhodnotit institut počáteční a následné nemožnosti plnění v platné a účinné právní úpravě, dopad této úpravy na obchodněprávní smlouvy a rovněž na pozadí zahraničních právních úprav zhodnotit právní úpravu v novém občanském zákoníku.