Románem Het verraad (Zrada) z pera A.M. de Jonga se postava chlapce jménem Merijntje Gijzens dostala do povědomí čtenářů. Následovaly další romány s tímto oblíbeným mladým hrdinou.
Osmidílný cyklus známý jako Merijntje Gijzens jeugd en jonge jaren (Dětství a mládí Merijntjeho Gijzena) posloužil jako předloha k divadelní hře, filmu, televiznímu seriálu a satiře. Popularita Merijntjeho Gijzena je nezpochybnitelná.
Romány byly rovněž se zaujetím přijaty literárními kritiky Martinusen Nijhoffem a Mennem ter Braakem. Otázkou zůstává, zda byly osudy Merijntjeho určeny pouze pro pobavení publika.
Nacházíme v románech pouze zábavu? Merijntjeho citlivá, přemýšlivá a čestná povaha poukazují na mnohem víc než na povrchní osobu. De Jong vložil do tohoto chlapce očividně i kus sebe samého.
Stejně jako Merijntje totiž pochází z chudých poměrů. Složité dětství a pokusy o únik z hořké chudoby z něj vytvořily sociálně smýšlejícího autora.
Postava Merijntjeho sloužila jako zbraň proti ""elitnímu umění"". Sociálně cítící De Jong usiloval o novou podobu literatury, která bude srozumitelná pro každého čtenáře a přispěje k formování ""kulturního člověka"".
De Jong si přál, aby se dělníci emancipovali a aby jejich třída byla společensky a duchovně pozvednuta. Toho bylo možné docílit prostřednictvím romanticko-realistického stylu a příběhů, které mají kořeny v lidové kultuře.