Proces elektrifikace, dynamika a mikrofyzikální složení konvektivních bouří spolu úzce souvisí. Proto je možné ze studia bleskové aktivity dané bouře nepřímo usuzovat na její mikrofyzikální charakteristiky nebo dynamické procesy a naopak.
Změny v počtu nebo polaritě převládajících výbojů nás navíc upozorňují na proměny probíhající uvnitř bouře. Všechny tyto informace jsou velmi užitečné pro nowcasting, avšak souvislost bleskové aktivity a jejího kolísání s výskytem nebezpečných jevů nebyla dosud v rámci Evropy hlouběji studována.
Tento příspěvek je zaměřen na studium vlastností konvektivních bouří metodami dálkové detekce a využití poznatků pro nowcasting. Pro studium mikrofyzikálních vlastností a dynamiky bouří jsou využívána družicová data, a to jak ve vysokém prostorovém (družice Suomi-NPP a Aqua), tak i časovém rozlišení (2,5minutové snímání družicí MSG).
Silné bouře jsou ukázány v souvislosti těchto pozorování s bleskovými charakteristikami naměřenými středoevropskou detekční sítí CELDN. Pulsace bleskové aktivity související s intenzitou výstupných proudů jsou zkoumány a spojovány s výskytem nebezpečných doprovodných jevů zaznamenaných v databázi ESWD.