V otázkách (udržitelného) rozvoje je třeba věnovat zvláštní pozornost situacím a jevům na místní úrovni. Problémy vznikající v sociálně-environmentálních systémech je zapotřebí identifikovat a zkoumat s ohledem na místní okolnosti.
Pokud se zde problémy studují a řeší vyváženým způsobem, může to mít podstatný dopad na rozhodovací procesy a význam pro místní komunity. Do procesů regionálního (udržitelného) rozvoje vstupují různí sociální aktéři, vedou mezi sebou dialog a nakonec též rozhodují.
Tyto procesy vzájemné interakce mohou být zkoumány z praktického hlediska tak, aby výsledek přispěl k udržitelným řešením a vedl například k pochopení toho, jak by měly být organizovány procesy místního rozvoje, jak nakládat s existujícími konflikty, nebo jak sdílet informace nezbytné pro tvorbu strategií. V tomto článku je představena metoda analýzy aktérů a na případové studii z oblasti Krušných hor jsou ukázány možnosti, jak ji využít v praxi.
Kroky této metody popsané v textu mají sloužit jako vodítko pro její uplatnění ve výuce; uvedené příklady též popisují spektrum sociálních vztahů a představují způsoby, jimiž lze generovat praktická řešení.