Charles Explorer logo
🇨🇿

Od celního protekcionismu k systému řízeného hospodářství. Agrární krize a státní intervencionismus v československém zemědělství mezi světovými válkami, jejich vyústění v nástupu okupačního režimu

Publikace na Filozofická fakulta |
2015

Abstrakt

Kapitola pojednává o státně intervencionistické politice v československém zemědělství 30. let. V souvislosti s nástupem krize do zemědělství bylo přijato široké spektrum opatření - opakovaně zvyšována agrární cla, zavedeny celní přirážky, regulována spotřeba a v neposlední řadě došlo v některých odvětvích i k řízení výroby (obilnářství, chov vepřů).

Celkový pohled na státně intervencionistickou politiku v zemědělství v meziválečném období umožňuje odlišit několik vývojových fází, celkově se však jeví zásahy jako nesystematické a jejich efektivita spíše limitovaná. V kontextu okupace českých zemí na sklonku 30. let sice nedošlo k bezprostřední likvidaci existujících intervencionistických nástrojů, nicméně se v kontextu německého velkoprostorového hospodářství kvalitativně změnilo směřování této politiky (cíl: exploatace).