Již v srpnu 1914 přikročili ve světle aktuálních světových událostí němečtí sionisté pod vedením Maxe Bodenheimera k zorganizování tzv. Komise pro osvobození ruských Židů.
Politickým cílem této komise bylo vytvoření nárazníkového státu pod německou kontrolou. Tento stát se měl vyznačovat multinárodnostním složením a Židé měli být jedním z konstituujících národů.
Jejich role v tomto politickém plánu měla být ještě umocněna styky s německými vyznavači židovského náboženství a blízkou jazykovou příbuzností mezi němčinou a jazykem jidiš. Článek rekapituluje činnost ""Komise pro osvobození ruských Židů"" v jejích počátečních fázích vývoje. Všímá si počátečního výrazně sionistického charakteru této organizace, který vycházel z židovského politického diskurzu své doby.
Zároveň si ale všímá i dalšího vývoje této skupiny, která v říjnu 1914 přijala jméno ""Komise pro východ"" a začala se postupně zbavovat své silně sionistické orientace ve prospěch proněmeckého a prorakouského židovského nacionalismu. V článku jsou rekapitulovány některé úspěchy Komisí dosažené, ale i tvrdá reakce ruské strany, která vedla k masovým deportacím.