Příspěvek se zabývá aktuálním tématem migrace a integrační politiky. První část tvoří analýza migrační situace ve Francii, tedy v zemi, která má v rámci Evropy jednu z nejdelších zkušeností s přistěhovalci v Evropě.
Vývoj situace v této zemi ukázal, že i když je některá ze zemí imigrantům otevřená, tak jejich podíl na celkovém počtu obyvatel nedosáhne kritické hodnoty (historické maximum pro Francii bylo 7,4 %). Naopak, pokud jsou v migrační politice aplikována restriktivní opatření, tak imigranti mění své strategie a inklinují k trvalému přistěhování do země: jejich počet i podíl na celkovém počtu obyvatel se tudíž zvyšuje.
Na regionální úrovni se místní samosprávy musí vypořádat s řešením praktických problémů každodenního soužití cizinců a majoritní populace - na což často nemají nejen dostatek finančních zdrojů, ale ani jasnou vizi, tudíž jejich role není jednoduchá. Příklady těchto problémů, stejně jako možnosti jejich řešení jsou prezentovány na základě zkušeností ze dvou regionů: Ile-de-France (včetně Paříže) a Basse-Normandie.