Nikotinová kyselina (NA), synonymum niacin (NIcotinic ACid vitamIN), nazývaná též vitamin B3 či PPF (pellagra preventive factor), se někdy zařazuje do skupiny vitaminu B. Zdrojem NA jsou potraviny rostlinného i živočišného původu.
Fyziologická potřeba NA nepřesahuje 20 mg/den. Za nepřímý marker nutriční- ho deficitu NA je považována snížená exkrece methylnikotinamidu a methyl-pyridonkarboxamidu močí.
Nedostatek niacinu se vyskytuje endemicky zejména v populacích odkázaných na kukuřici a kukuřičné výrobky jako na hlavní zdroj výživy a projevuje se pelagrou (fotosenzitivní dermatitis, demence a průjmy). Ve vyspělých zemích se pelagra vyskytuje pouze u specifických skupin obyvatel (např. alkoholiků).
Od poloviny 50. let se NA používá jako hypolipidemikum. Nikotinová kyselina ovlivňuje metabolismus lipidů a lipoproteinů na různých úrovních, významné jsou také její antioxidační, antitrombotické a protizánětlivé účinky.
Niacin je metabolizován ve dvou metabolických drahách. V první je NA konjugována s glycinem na kyselinu nikotinurovou, která může indukovat syntézu prostaglandinu D2 odpovědného za nežádoucí efekty (zvl. flush, zarudnutí kůže) při užívání preparátů NA s bezprostředním nástupem účinku.
V druhé dráze je NA sledem oxidačně redukčních reakcí konvertována na nikotinamid (NAM) a pyridinové metabolity (1-methylnikotinamid, nikotinamid-N-oxid, 6-hydroxynikotinamid, N-methyl-2-pyridon-5- karboxamid a N-methyl-4-pyridon-5-karboxamid). Touto cestou jsou převážně metabolizovány preparáty NA s řízeným uvolňováním1,9.
Riziko poškození jater je spojováno s metabolity druhé dráhy. Zavedení metody značně komplikuje fakt, že metabolity NA se významně liší fyzikálně- chemickými vlastnostmi (především polaritou).
Cílem této práce bylo vyvinout metodu pro současné stanovení NA a všech jejích metabolitů pomocí HPLC-MS.