Problematika řidičů seniorů je z pohledu dopravní psychologie velmi závažné téma. Pro dopravní psychology, kteří se zabývají posuzováním způsobilosti k řízení starších osob je žádoucí, aby si byli plně vědomi různých omezení či handicapů, která se s přibívajícím věkem člověka stále častěji objevují.
Ve svém příspěvku jsem se snažil podat maximální souhrn těchto omezení, a to především z hlediska fyziologického a psychologického. Tento výčet jistě není zdaleka kompletní. Šlo mi o přiblížení této problematiky srozumitelnou formou.
Jsem si vědom faktu, že další faktory by stály za prohloubení, zejména neuropsychologie, která se v posledních letech díky výpočetní technice zdaleka více rozvíjí. Zamysleli jsme se nad tím, jak možnost řízení motorového vozidla zásadním způsobem ovlivňuje kvalitu života řidiče seniora.
Jde především o udržení životního standardu, na který je člověk díky používání dopravního prostředku zvyklý. Zejména pro osoby žijící na vesnici a v odlehlých oblastech je možnost používání automobilu pro jejich subjektivní prožívání kvality života zcela nezbytná.
Na vesnicích se ruší drobné obchůdky s potravinami, senioři jezdí na nákupy. Díky přibývajícím zdravotním komplikacím potřebují senioři dojíždět k lékaři.
Není též od věci připomenout významnost návštěv bohoslužeb či rodiny řidičů seniorů, jelikož religiozita má na kvalitu života seniorů zásadní vliv.