U pacientů trpíc ích schizofrenií průkazně dochází k narušení kognitivních funkcí, zejména pozornosti, paměti, exekutivních funkcí a řečových schopností. Tyto deficity mají často za následek snížení kvality života pacientů.
Z toho důvodu se soudobé studie zaměřují na hledání dalších nástrojů, které by vedly k efektivnější léčbě a případně i k pozitivnímu ovlivnění dosud obtížně léčitelných příznaků psychotického onemocnění. Transkraniální stimulace stejnosměrným proudem je jednou ze zkoumaných metod.
Dochází při ní k modulaci mozkové aktivity, která dle výsledků některých předkládaných studiíO může mít za následek pozitivní ovlivnění kognitivních funkcí (paměť, pozornost, řeč, exekutivní funkce a vizuomotorika). Současné výzkumné aktivity ověřují možnosti ovlivnění dalších symptomů schizofrenie, jako jsou například sluchové halucinace, negativní příznaky nebo katatonie.
Současná evidence umožňuje konstatovat, že transkraniální stimulace stejnosměrným proudem je potenciální augmentační léčbou doprovodných příznaků schizofrenie.