Charles Explorer logo
🇨🇿

TELOSCHISTACEAE VELKÉ KOTLINY A PETROVÝCH KAMENŮ V HRUBÉM JESENÍKU

Publikace na Přírodovědecká fakulta |
2015

Abstrakt

Dvacet tři druhů čeledi Teloschistaceae bylo zaznamenáno v alpinských / subalpinských stanovištích dvou botanicky velmi dobře známých lokalit v Hrubém Jeseníku (Česká republika, severní Morava): v ledovcovém karu Velké kotliny tvořené fylitickými horninami (17 druhů) a rulové skály Petrových kamenů (10 druhů). Obě lokality jsou místy obohaceny vápníkem a jsou považovány za regionální hot-spoty diversity Teloschistaceae.

Dva druhy nebyly recentně potvrzeny: Bryoplaca sinapisperma (zaznamenán naposledy v 1961) a Calogaya schistidii (zaznamenán pouze v roce 1879). Tři záznamy jsou považovány za pochybné: Caloplaca fimbriata (nejasný taxon), Leproplaca cirrochroa a Xanthomendoza fallax.

Mezi recentně zaznamenané cenné druhy patří Blastema ammiospila, Caloplaca scabrosa, Caloplaca subalpina, Leproplaca obliterans a Rusavskia sorediata. První tři druhy nemají žádný další známý výskyt v České republice.

Provedli jsme ITS nrDNA sekvence k potvrzení identifikace Athallia holocarpa, Calogaya arnoldii, Flavoplaca citrina, F. flavocitrina, Rufoplaca arenaria a sterilního exempláře Caloplaca chlorina. Převážně saxikolní druhy Athallia holocarpa a Flavoplaca citrina se vyskytují v meších ve štěrbinách skal Petrových kamenů.

Naopak muscikolní, epifytické nebo epixylitický druh Blastema ammiospila byl zaznamenán i přímo na kameni. Zjistili jsme také užitečný znak pro rozlišení mezi dvěma zaznamenanými druhy rodu Flavoplaca: sorály na krajích šupin/areol (= Flavoplaca flavocitrina) a se sorály vznikajícími často na ploše areol (= F. citrina).