Sulodexid je glykosaminoglykan s pleiotropními účinky - antitrombotickým, endotelprotektivním, reologickým a lipolytickým. Z jeho užívání mohou profitovat pacienti s ischemickou chorobou dolních končetin, s chronickým žilním onemocněním včetně bércových vředů (je indikován k léčbě post-trombotického syndromu), cévními komplikacemi diabetu, naděje se vkládají do jeho účinku v sekundární prevenci žilní trombózy (jsou očekávány výsledky studie SURVET).
Ovlivnění a modulace hemostázy je podmíněna několika mechanismy - inhibicí faktoru Xa, profibrinolytickým působením a snížením nadměrné hladiny fibrinogenu. Po orálním podání však nebyly zaznamenány změny v globálních testech koagulace.
Při kombinaci s jinými léky ovlivňujícími hemostázu se doporučuje opatrnost. Krvácivé komplikace nebyly v klinických studiích popsány jako časté (hematom v místě vpichu 1/10 000-1 000, žaludeční krvácení méně než 1/10 000).
Je uvedeno několik případů z angiologické praxe, kdy byl sulodexid podáván v kombinaci s antiagregancii či antikoagulancii, aniž by došlo ke krvácivým projevům. Sulodexid se jeví jako lék s výborným bezpečnostním profilem a nízkým rizikem krvácení.