Příspěvek se zaměří kritickou reflexi postmoderních přístupů v antropologickém myšlení (James Clifford, Stephan A. Tyler, George.
E. Marcus, Renato Rosaldo), jež zastávají myšlenky sociálního konstruktivismu a radikálního relativismu.
Dále bude sledovat kritickou diskusi o epistemickém relativismu vedenou ve 20. století ve filosofii (Willard V. O.
Quine, Wilfrid Sellars, Donald Davidson). Cílem příspěvku je interdisciplinárně postihnout teoretické přístupy, jež jsou diskutovány v rámci filosofie vědy, jedná se zejména o argumenty proti epistemickému relativismu a postmoderní teoretické přístupy v antropologii.
Tyto dva přístupy budou podrobeny komparativní analýze a kritické reflexi. Na základě poznatků z analytické filosofie, zejména v Quinově konceptu naturalizované epistemologie, tj. poznání je možné pouze, pokud při výzkumu pracujeme s metodami, jež užívají přírodní vědy.
Hlavním cílem příspěvku je předložit metodologii antropologického výzkumu, jenž se bude opírat o naturalizovanou metodologii, a bude postupovat vědeckými metodami, které užívají přírodní vědy. Příspěvek poukáže především na význam poznatků rozvinutých v rámci filosofie vědy pro metodologii sociálních věd, kdy při zohlednění těchto poznatků dojde k pozvednutí vědecké povahy výzkumů v sociálních vědách.