Úvod: Výskyt přespočetných zubů v dentici pacienta je poměrně častá abnormalita, která se vztahuje k formaci zubů nad rámec normálního počtu. Vznik přespočetných zubů může být součástí komplexního genetického syndromového onemocnění nebo se jedná o ""náhodný"" v ýskyt s určitou familiární predispozicí.
Meziodens může způsobovat mnoho komplikací (nejčastěji ortodontického charakteru - retence stálých zubů, anomální poloha atd.). K diagnóze dochází většinou při fyzikálním nebo RTG (CT) vyšetření.
Při terapii je důležité načasování výkonu, kterým je téměř vždy vybavení přespočetného zubu. Materiál a metody: V naší práci bylo sledováno a statisticky vyhodnoceno zastoupení jednotlivých typů přespočetných zubů a varianty terapie u 61 pacientů, kteří byli ambulantně ošetřeni na Stomatologické klinice dětí a dospělých 2.
LF UK a FN Motol v období let 2010-2012. Výsledky: Zjištěný poměr pacientů byl 4:1 ve prospěch chlapců.
Výkon byl nejčastěji prováděn mezi 9. a 11. rokem života pacienta s průměrem 9,7 roku. V 88 % se jednalo o jeden přespočetný zub a v 66 % z těchto případů byl zub dokonce retinován.
V 10 % případů byla diagnostikována přítomnost dvou a v jednom případě dokonce tří přespočetných zubů. Nejčastěji (v 83 %) šlo o meziodenty v horním frontálním úseku.
Výkony byly prováděny přednostně v lokální anestezii, ale vzhledem k věku a spolupráci pacientů muselo být 17 výkonů provedeno v celkové anestezii ambulantně. Závěr: Výskyt přespočetných zubů v dentici patří mezi nejčastější stomatologické anomálie.
Většinou nedochází ke komplikacím a stav je poměrně dobře řešitelný. Velice důležité jsou včasná diagnostika a vhodný termín a technika odstranění meziodentu.
V některých případech je nutná navazující ortodontická terapie.