Patní kost je nejčastěji poraněná tarzální kost. Většina těchto poranění vzniká pádem z výšky nebo při dopravních nehodách na motocyklu (Dudkiewicz et al., 2002).
U dislokovaných nitrokloubních zlomenin patní kosti je preferována operační léčba, jejímž cílem je repozice kloubních ploch, obnovení celkového tvaru patní kosti a stabilní osteosyntéza, která zajistí udržení repozice do zhojení zlomeniny a možnost časné rehabilitace. Cílem předkládané pilotní studie je zjištění možnosti dynamografie při analýze krokového cyklu po fraktu ře patní kosti u vybraných pacientů.
Pilotní měření proběhlo u souboru 5 pacientů - mužů - po operativní léčbě unilaterální fraktury patní kosti (věk: 38,2 let +- 7,9; výška: 1,79 m +-0,05; váha: 83,8 kg +-7,9). Pro analýzu rozložení tlaku a úrovni interakce chodidla a stélky byl použit systém EMED v kombinaci se synchronním videozáznamem krokového cyklu.
Sledovány byly nejvyšší tlak, maximální síla (ve vertikálním směru), maximální síla ve vertikálním směru v oblasti pod patní kostí, trvání kroku a doba kontaktu s podložnou. Dále byla sledována dráha působiště vektoru reakční síly podložky (COP).
I přes subjektivní zhojení fraktury patní kosti se ukázalo, že síla i tlak změřený pod ploskou zdravé nohy je výrazně vyšší nežli pod operovanou. Také tlak v oblasti pod patní kostí je významně vyšší u zdravé nohy a doba kontaktu zdravé nohy a podložky je delší nežli operované.
Dráha COP se u operované nohy výrazně liší, a to především v madiolaterálním směru. Dynamografická vyšetřovací metoda je jedním z efektivních prostředků pro analýzu chůze po fraktuře patní kosti, a to především v době, kdy už u pacienta nepřetrvávají výrazné subjektivní potíže.
Data zjištěná dynamografickým měřením můžou být významným pomocníkem v postoperační rehabilitaci.